Laseroterapia skóry bez tajemnic – co działa, a co niekoniecznie?

Laseroterapia to jedna z najczęściej wybieranych metod poprawy wyglądu i kondycji skóry. Wyróżnia ją precyzja działania, szerokie zastosowanie i skuteczność potwierdzona badaniami. Ale jak w praktyce działają lasery, kiedy warto się na nie zdecydować i jakie efekty można uzyskać? Sprawdź, co faktycznie działa, a co jest tylko mitem.

Kiedy warto rozważyć laseroterapię?

Laser to narzędzie, które działa punktowo, ale bardzo skutecznie. Emituje wiązkę światła o określonej długości fali, dzięki czemu precyzyjnie trafia w cel – czy to przebarwienie, bliznę, czy cebulkę włosa.

Zabiegi laserowe wykonuje się m.in. w celu:

  • redukcji zmarszczek i oznak starzenia,
  • usunięcia przebarwień,
  • redukcji blizn (także potrądzikowych) i rozstępów,
  • leczenia rumienia, pękających naczynek i trądziku różowatego,
  • usunięcia owłosienia,
  • ujędrnienia skóry,
  • wyrównania kolorytu cery,
  • leczenia trądziku.

Na rynku dostępnych jest wiele typów laserów, które spełniają różne potrzeby. Istotna jest właściwa diagnoza, która pozwala na dobieranie technologii do rodzaju skóry i problemu estetycznego.

Najczęstsze mity o laseroterapii

Wokół zabiegów laserowych narosło wiele mitów. Oto najczęstsze z nich:

  • „Laser boli” – niekoniecznie. Nowoczesne urządzenia mają wbudowane systemy chłodzenia, które zmniejszają dyskomfort. Zabieg może być lekko odczuwalny, ale nie powinien być bardzo bolesny.
  • „Laser nie działa przy jasnych włosach” – to częściowo prawda. Wiele laserów do depilacji nie rozpoznaje małych ilości melaniny, które występują w jasnych włosach. Wyjątkiem są technologie, takie jak Motus AX, które skutecznie radzą sobie zarówno z grubymi i ciemnymi, jak i z jasnymi i cienkimi włosami.
  • „Jeden zabieg wystarczy” – niestety nie. Dla trwałych rezultatów potrzeba całej serii zabiegów. Ich liczba zależy od typu problemu i rodzaju lasera.
  • „Laser niszczy skórę” – wręcz przeciwnie. Wiązka lasera generuje mikrouszkodzenia, które pobudzają skórę do regeneracji, produkcji kolagenu i poprawy jej struktury.

Epilacja laserowa

Epilacja laserowa to skuteczna metoda usuwania owłosienia, która przynosi długotrwałe rezultaty. Energia lasera wnika w strukturę włosa, gdzie pochłania ją melanina. Pod jej wpływem cebulka włosa zostaje zniszczona, co hamuje jego dalszy wzrost. Nowoczesne urządzenia do depilacji laserowej to m.in. laser diodowy (skuteczny przy ciemnych włosach), Motus AX (odpowiedni również do jasnych włosów). 

W większości przypadków potrzeba od 6 do 8 zabiegów w odstępach co kilka tygodni, aby osiągnąć optymalne efekty depilacji laserowej. Po zakończeniu serii należy wykonywać zabiegi przypominające, mniej więcej raz do roku. Po zabiegu trzeba unikać słońca i stosować filtry ochronne.

Lasery o działaniu odmładzającym

Laseroterapia ma szerokie zastosowanie w odmładzaniu skóry. Działa na powierzchni i w głębszych warstwach, pobudzając procesy regeneracyjne. Do odmładzania twarzy służą m.in.:

  • Laser frakcyjny CO2 – powoduje mikrouszkodzenia, które uruchamiają produkcję kolagenu i elastyny. Po zabiegu skóra się łuszczy, ale efekty są widoczne po kilku tygodniach.
  • Alma Harmony XL Pro ClearLift – delikatny, nieablacyjny laser do liftingu bez konieczności rekonwalescencji. Można go stosować nawet w przerwie na lunch.
  • Lasery pikosekundowe – działają jeszcze precyzyjniej i szybciej niż lasery frakcyjne. Szczególnie sprawdzają się przy zmarszczkach i utracie jędrności.

Pełen efekt laserowego odmładzania skóry pojawia się po kilku tygodniach po wykonaniu serii zabiegów, gdy skóra zakończy regenerację.

Laserowe leczenie naczynek i rumienia

Zmiany naczyniowe, takie jak pękąjące naczynka czy rumień, można skutecznie usunąć laserowo. W tym celu stosuje się na przykład laser Dye-VL, który działa wybiórczo na hemoglobinę. Energia lasera zamyka naczynko, które potem samoistnie się wchłania.

Laser umożliwia leczenie takich zmian naczyniowych, jak:

  • rumień,
  • trądzik różowaty,
  • naczyniaki,
  • pękające naczynka na twarzy i nogach (tzw. pajączki).

W przypadku rozszerzonych naczynek warto działać szybko, bo zmiany te mają tendencję do pogłębiania się i przekształcania w trądzik różowaty. Pełny efekt terapii zwykle pojawia się po kilku sesjach.

Jak lasery pomagają odzyskać jednolity koloryt i strukturę skóry?

Zabiegi laserowe poprawiają strukturę skóry i wyrównują jej koloryt. To skuteczna metoda walki z przebarwieniami, bliznami i rozstępami. Do usuwania tego typu niedoskonałości wykorzystuje się:

  • laser frakcyjny – redukuje przebarwienia, blizny i poprawia strukturę naskórka,
  • ClearSkin – delikatnie oczyszcza skórę, redukuje drobne zmarszczki i wyrównuje koloryt,
  • laser pikosekundowy – działa bardzo szybko i precyzyjnie, usuwa głębsze przebarwienia.

Przed zabiegiem trzeba odstawić retinoidy i unikać ekspozycji na słońce. Po zabiegu należy na stałe włączyć do codziennej pielęgnacje wysokie filtry UV i unikać opalania – zarówno w słońcu, jak i na solarium.

Czego nie zrobi laser? Kiedy lepiej wybrać inną metodę

Choć laseroterapia jest wszechstronna, ma swoje ograniczenia:

  • Nie wszystkie niedoskonałości da się usunąć całkowicie. W przypadku rozstępów czy blizn mówimy raczej o zmniejszeniu widoczności.
  • Głębokie zmarszczki i znaczna wiotkość skóry mogą wymagać chirurgicznego liftingu.
  • Laser nie zastąpi codziennej pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Efekty zabiegów utrzymują się dłużej, gdy skóra jest dobrze nawilżona, chroniona przed słońcem i regularnie pielęgnowana.

Podsumowanie

Laseroterapia to skuteczna, nowoczesna metoda poprawy wyglądu skóry. Sprawdza się do usuwania nadmiernego owłosienia, leczenia rumienia, usuwania przebarwień, redukcji blizn i zwiotczałej skóry. Kluczem do powodzenia zabiegu jest prawidłowa diagnoza i dobór odpowiedniego lasera. W Klinice Miracki (Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź) możesz liczyć na zaawansowane technologie i indywidualne podejście. 

Materiał promocyjny

Photo of author

Agata Nowakowska

Specjalistka od stylizacji paznokci z wieloletnim doświadczeniem. Moim celem jest dzielenie się najnowszymi trendami i poradami, aby każda kobieta mogła cieszyć się pięknymi, zadbanymi dłońmi.

Dodaj komentarz